Mesto pozmenilo územný plán kvôli júnovým povodniam

28.07.2010 Prešov

Prešov 28. júla (TASR) – Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Prešov dnes na svojom zasadnutí prijali zmeny a doplnky v územnom pláne mesta.
Tieto zmeny súvisia so záplavami, ktoré na začiatku júna neobišli ani metropolu Šariša. Záplavové územie sa tak rozšíri o niekoľko hektárov.
\"Týka sa to záplavového územia v povodí rieky Torysa a dvoch zosuvových území. Vytýčenie hraníc bude prekreslené v mapách presne podľa toku rieky Torysa, \" informovala hovorkyňa mesta Iveta Adamová. To znamená, že na týchto územiach, kde nie je žiadna individuálna bytová výstavba, nebude možné vykonávať žiadnu investičnú činnosť, čiže budovať. V prípade, že bude mať niekto záujem realizovať investície v záplavovom území, bude musieť vstúpiť do rokovania so správcom toku. Bude potrebné dohodnúť sa na účinných protipovodňových opatreniach, na základe ktorých bude možné udeliť stavebné povolenie.
\"Mesto apelovalo na správcu toku, aby urobil účinné ochranné a preventívne opatrenia proti povodniam tam, kde je už existujúca bytová výstavba. Ak sa dohodnuté opatrenia vykonajú, tieto územia môžu byť neskôr znovu preklasifikované ako nezáplavové, \" uviedla Adamová. Súvisí to s rozširovaním a prehlbovaním koryta vodného toku tak, aby sa zväčšil priestor na pretekanie vody. Rieka Torysa sa totiž vybrežila aj na takých územiach, kde sa to nestalo nikdy predtým. Hovorkyňa konkretizovala, že ide o okolie ulíc 17. novembra, Budovateľskej a v okolí Mestskej haly.
Mesto vytýčilo aj dve zosuvové územia, konkrétne ide o mestskú časť Pod Wilec hôrkou a o ulicu Horársku, kde bolo po júnových povodniach staticky narušených viac ako 17 nehnuteľností. V týchto územiach nie je vyhlásená stavebná uzávera, stavebné povolenie sa však bude vydávať po prísnej regulácii. Kontrola sa bude týkať predovšetkým sklonu samotného kopca, ale aj nadimenzovania základov. Podľa Adamovej však pôjde najmä o odvodňovanie a o zabránenie vsakovaniu povrchových vôd do kopca, keďže ten má ílovité podložie.
Takéto zmeny sa vždy robia na základe posledných najväčších záplav a vyplýva to z postupov stanovených legislatívou. Naposledy boli takéto zmeny záplavového územia realizované v roku 2005, kedy sa vyliala rieka Sekčov.
 

Vyberte región

mark